Laptoplar için batarya kullanım sürenizi uzatın
22 Nov
0

Laptoplar için batarya kullanım sürenizi uzatın

Yazar: Admin Okunma: 26

Modern dizüstü bilgisayarlar her zamankinden daha güçlü ve mobil teknolojideki gelişmeler sayesinde, aynı zamanda daha verimli pil ömrü sağlıyorlar. Ancak, hala gün boyunca bir meyve suyu ile tıkanmaları gerekir. Dizüstü bilgisayarın pil ömrü mobil inleme işleminin temel nedeni olmasına rağmen, birkaç yazılım ayarlamasıyla önemli gelişmeler elde etmek mümkündür. Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olmak için, onu geliştirmenin 10 kolay yolu var.


1. Ekranınızı karartın Ekran, dizüstü bilgisayarın en aç parçalarından biridir. Ekranınızı net ve parlak tutmak için ciddi miktarda pil gücü gerekir. Bu gücü korumak, sadece parlaklığı azaltma meselesidir Ekran parlaklığı düğmesi genellikle F tuşlarından birinin ikinci bir işlevi olarak bulunur ve yukarı ve aşağı simgelerini içeren küçük bir güneş sembolü ile temsil edilir. Kullanmak için doğru fonksiyon tuşunu basılı tutun ve ardından yukarı veya aşağı seçin.


2. Güç ayarlarını değiştirin Windows 10, şebekeye takılıyken en iyi performansı elde etmenizi ve hareket halindeyken pil ömrünü optimize etmenizi sağlayan bazı mükemmel güç özellikleri ile birlikte gelir. Aramaya Başla kutusuna 'power options' yazın ve listeden 'Power saver'ı seçin. Windows 10'da pil ömrünü korumak için daha fazla yöntem vardır. Bunlar, monitörü kapatmak ve daha hızlı bir şekilde uyku moduna geçmek için ayarları içerir.


3. Wi-Fi'yi kapatın En büyük pil alıcılardan biri, çoğu dizüstü bilgisayarda yerleşik olan kablosuz ağ özellikleridir. Wi-Fi, pilden sürekli olarak güç çekerek ve bağlı olmadığında ağ arayarak pili boşaltır. Dizüstü bilgisayarınızı şebekeden uzaktayken, kablosuz ağlardan uzakta olma olasılığınız olabilir, bu nedenle bu cihazı kapatabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarların çoğunda, gereksiz atıklardan tasarruf etmek için kablosuz adaptörü el ile kapatmanıza olanak veren bir işlev düğmesi bulunur, ancak eski dizüstü bilgisayarlarda çoğu zaman buna sahip değildir. Bu durumda, görev çubuğunun en sağındaki konuşma balonu simgesine tıklayarak Bildirim Merkezi'ni açın ve kapatmak için 'Wi-Fi' düğmesini tıklayın.


4. Çevre birimlerini kapatın USB çevre birimlerini kullanmak, sisteminize boşaltma yapabilir, çünkü ana kartınızın güç vermesi gerekir, bu nedenle her şeyin fişini çekmek suyu korur. USB çubuklar, fareler ve web kameraları yaygın suçludur, bu nedenle tüm bilgilerinizi en kısa sürede kopyalayın ve cihazlarınızı mümkün olan en kısa sürede çıkarın ve dizüstü bilgisayar pedleri ile USB farenizin üzerine koyun. Dizüstü bilgisayarların çoğunda, dahili web kamerasını kapatmak için işlev düğmeleri bulunur; bu durum şans verildiğinde pili boşaltır. Ve sese ihtiyaç duymazsanız hoparlörlerinizi sessize alın - dizüstü bilgisayarınız bir e-posta aldığında ya da önyüklendiğinde bip sesi çıkarıyor, Windows boşalabilir.


5. Disk sürücülerinizi çıkarın Diskte disk dönmesi, kaynaklar üzerinde çok büyük bir boşa gidiyor ve birçok program bunu sürekli yapıyor. Çalışma gününüzden çok daha fazla dakika almak için pil gücüne geçmeden önce disklerinizi çıkarmanız yeterli. Modern dizüstü bilgisayarların çoğu bugünlerde disk sürücüleri takılı olarak gelmiyor, ancak siz kullanıyorsanız, hareket halindeyken boş olduğundan emin olmanız gerekir.


6. Bazı donanıma yatırım yapın İyi uygulama batarya ömrünüzü uzatmak için bir yol olabilir, ancak dizüstü bilgisayarınızı çalışma gününüz boyunca kullanmanız gerekirse, biraz yardıma ihtiyacınız olacak. Dizüstü bilgisayarların çoğu altı hücreli bir pille gelir, ancak çoğu üretici gücünüzü iki katına çıkarabilen sekiz veya hatta 12 hücreli isteğe bağlı yükseltme sunar. Pahalı dizüstü bilgisayar bataryalarına alternatif, tüm cihazlarınız için size ekstra ekstra zaman sağlayan taşınabilir dizüstü bilgisayar batarya şarj cihazlarıdır. Bunlar genellikle, çoğu dizüstü bilgisayar ve cep telefonu için adaptörleri olan ve bir çantaya yerleştirilebilecek kadar taşınabilir olan ve şarj sürenizi iki katına çıkaracak kapasiteye sahip kompakt pil üniteleridir. Dizüstü bilgisayarınızı şarjlı tutmak için en iyi cihazları seçmemiz için en iyi taşınabilir dizüstü bilgisayar şarj cihazları ve elektrik bankaları listemize göz atın.


7. Özellikleri devre dışı bırak Windows 10 bazı kullanışlı yerleşik özelliklere sahiptir, ancak birçoğu hareket halindeyken gereksiz olan sisteminizden talepte bulunur. Dizüstü bilgisayarınızı daha verimli hale getirmek için hareket halindeyken grafik efektlerini kapatmak için basit bir önlem alın.


8. Batarya bakımı Lityum-İyon pillerin tam deşarj edilmesine gerek yoktur (popüler inancın aksine), ancak bir kez şarj ettikten sonra da pil kullanmalısınız. Eğer sık ​​sık doldurduğunuz bir yedek varsa, düzenli olarak ana yerine kullanın. Eski bir Lityum-İyon olmayan piliniz varsa, düzenli olarak deşarj etmeniz gerekir.